s
هفته حل مشکلات و رفع ابهامات در بازار نشر و کاغذ
هفته‌ای که گذشت حاوی اخبار مهمی در حوزه کتاب و نشر از جمله در زمینه واردات کاغذ و حل مشکلات مالی موسسه‌ای چون میراث مکتوب بود.خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: هفته‌ای ک
نوشته شده در تاريخ 1397/4/8 توسط vatangraphic | نسخه قابل چاپ | تعداد بازدید 6 بار | اشتراک گذاری :

طرح کتاب


هفته‌ای که گذشت حاوی اخبار مهمی در حوزه کتاب و نشر از جمله در زمینه واردات کاغذ و حل مشکلات مالی موسسه‌ای چون میراث مکتوب بود.خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: هفته‌ای که گذشت، به عنوان آخرین هفته بهار ۹۷، حاوی ۱۳ خبر مهم در حوزه کتاب و نشر بود که تعدادی از آن‌ها درباره بهبود وضعیت اقتصادی و وعده‌هایی برای این بهبود بودند. از جمله این اخبار می‌توان به واردات کاغذهای بالکی با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی یا وعده هیئت امنای مرکز میراث مکتوب برای حل مشکلات مالی اشاره کرد.


تذکر این نکته لازم است که در هفته‌های نسبتا آرام پس از نمایشگاه کتاب تهران هستیم و هفته گذشته با ۱۲ خبر را هفته‌ای پرخبر به شمار آوردیم.


گزارش یک هفته با کتاب، در هفته گذشته حاوی ۱۲ خبر بود که ۶ خبرش داخلی و ۶ خبرش خارجی بودند. اما این هفته گزارش پیش رو، دربرگیرنده ۱۳ خبر است که از این تعداد، ۳ خبر خارجی و باقی اخبار، داخلی هستند. از این بابت دوباره کفه ترازو به نفع خبرهای داخلی سنگین شد.


در ادامه گزارش مرور اخبار مهم حوزه کتاب و نشر را در این هفته از نظر می‌گذرانیم:


واردات صدها تُن کاغذ بالکی به کشور


یکی از خبرهای مهم این هفته که به طور اختصاصی در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت، واردات صدها تن کاغذ بالکی با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی به کشور بود. یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، به بازار تزریق شد.


هفته گذشته بود که بانک مرکزی در جلسه فوق‌العاده کارگروه کاغذ کشور با تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کاغذهای چاپ و تحریر موافقت کرد که بر اساس تصمیم یادشده، کاغذ چاپ و تحریر بدون واسطه مشمول دریافت ارز ۳۸۰۰ تومانی خواهد بود. به این ترتیب، واردکنندگان این نوع کاغذها دیگر الزامی به پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارند.


پایان مهلت ثبت‌نام انتخابات هیئت مدیره اتحادیه ناشران


یکی از خبرهای مهم این هفته که روز سه‌شنبه منتشر شد این بود که با پایان مهلت ثبت نام انتخابات هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، ۴۷ نفر داوطلب شرکت در این رقابت شدند.


هیئت مدیره دوره یازدهم اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، به پایان فعالیت نزدیک می‌شود و به موجب اطلاعات این خبر، با اتمام مهلت ثبت‌نام برای رقابت اعضای این تشکل صنفی حوزه در هیئت مدیره بعدی،  ۴۷داوطلب شرکت در این انتخابات شدند که از این تعداد ۳۸ نفر، برای هیئت مدیره و ۹ نفر برای بازرس ثبت‌نام کردند.


اعلام حضور ایران در نمایشگاه کتاب سئول


این هفته همچنین اعلام شد که ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب سئول شرکت خواهد کرد. نمایشگاه کتاب سئول از دیروز بیستم تا ۲۴ ژوئن (۳۰ خرداد تا ۳ تیر) در مرکز نمایشگاهی «کوئکس» و با حمایت وزارت فرهنگ، ورزش و توریسم کره‌جنوبی برپاست. موضوع مورد تاکید این دوره از نمایشگاه «تعریف جدید» عنوان شده و جمهوری چک هم کشور مهمان ویژه این دوره است.


جمهوری اسلامی ایران در غرفه‌ای به مساحت ۱۸ مترمربع کتاب‌هایی را در حوزه ایران‌شناسی، کودک و نوجوان، هنر، ادبیات معاصر و دین در معرض دید عموم قرار می‌دهد.


افتتاح نمایشگاه سئول


پس از خبر پیشین که مربوط به جزئیات حضور ایران در نمایشگاه سئول بود، این نمایشگاه صبح دیروز چهارشنبه ۳۰ خرداد افتتاح شد و خبر این رویداد در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت. یورگن باس رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت، از سخنرانان آئین افتتاحیه این رویداد بود.


 ۳۲ کشور و ۴۸۰ شرکت انتشاراتی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند. با توجه به بهبود روابط بین کره جنوبی و کره شمالی، در این دوره سالنی برای نمایش کتاب‌ها و تصاویری از کره شمالی اختصاص داده شده است تا تصویر مناسبی از کره شمالی در این نمایشگاه معرفی شود.


آغاز پالایش فهرست اهل قلم


دیروز چهارشنبه بود که نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب از آغاز فرآیند پالایش فهرست «اهل قلم» در این موسسه، با هدف «برقراری عدالت در ارائه خدمات به اهل قلم واقعی» خبر داد. طبق آخرین پیگیری خبرنگار مهر درباره این موضوع، مدیرعامل خانه‌کتاب از برگزاری چند جلسه با هدف اصلاح آئین‌نامه‌های مربوط به خدماتی که این موسسه به اهالی قلم ارائه می‌کند، خبر داد و گفت: ما در حال اصلاح و بازنگری در آئین‌نامه‌ها هستیم و بعد از این مرحله، در یک کمیته فهرست ثبت شده از اهالی قلم در خانه کتاب را پالایش خواهیم کرد.


بر اساس آمارهای بانک اطلاعات خانه کتاب، واحد اهل قلم این موسسه از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر تعداد ۱۹ هزار و ۸۱۴ نفر نام خود را به عنوان اهل قلم در سامانه مربوطه ثبت کرده‌اند که خانه کتاب هم براساس آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مصوب، خدماتی از قبیل صدور کارت اهل قلم، صدور بن الکترونیک، معرفی به صندوق اعتباری هنر جهت عضویت، بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی و عمر و حوادث و همچنین استفاده از تسهیلات، را به آنها ارائه می‌کند.


ارائه توضیحات درباره استخراج ارز دیجیتالی از سایت خانه کتاب


دیگر خبر مهم این هفته هم مربوط به سخنان حسینی‌پور است که در پاسخ به خبرنگار مهر بیان شدند و این مقام مسئول، درباره حرف و حدیث‌ها پیرامون ادامه فعالیت‌های شائبه‌برانگیز این موسسه‌ی تابعه وزارت ارشاد در حوزه استخراج ارز دیجیتالی (بیت کوین) از طریق حضور کاربران در سایت خانه کتاب به رغم اعلام توقف فعالیت کتابفروشی آنلاین این موسسه در ۱۵ اسفند ۹۶ گفت: ما فروش اینترنتی کتاب را در سایت خانه کتاب متوقف و اعلام کرده‌ایم که سیاست خانه کتاب این نیست که رقیب بخش خصوصی نشر شود؛ بلکه ما باید زیرساخت‌های لازم را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کنیم. این یک شعار نیست، بلکه اعتقاد داریم که این اتفاق باید بیفتد.


وی افزود:‌ در دوره مدیریت قبلی خانه کتاب، به دلیل تحولاتی که در خود این موسسه صورت گرفته بود، تغییرات ساختاری در سایت این موسسه (ketab.ir) انجام شده بود و می


mehrnews.com/news/4325791

به این مطلب امتیاز بدهید:  1  2  3  4  5 

موضوعات مرتبط با این مطلب :
____________________________________________________
برچسب ها:
.: Weblog Themes By blogskin.ir :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.

پرامکانات ترین سرویس وبلاگدهی